To już trzeci raz dzięki grantowi z Unii Europejskiej poprzez Europejski Korpus Solidarności w przygotowaniach do festiwalu pomagają nam długoterminowi wolontariusze z zagranicy.

 

 

Elisha Offenbach-Bar

Dawid Wedekind

Cześć! Mam na imię Elisha, urodziłem się i wychowałem w Izraelu! Zawodowo zajmuję się wynajmem apartamentów na Airbnb. Nigdy się nie nudzę w wolnym czasie, bo mam mnóstwo hobby! Lubię studiować filozofię, składać komputery, grać w gry wideo – nie ma dnia, żebym nie spędził przynajmniej kilku godzin na słuchaniu muzyki! Gram też na perkusji!

Zdecydowałem się przyjechać specjalnie na Festiwal Kultury Żydowskiej z kilku powodów! Miałem przyjemność odwiedzić Kraków podczas zeszłorocznej edycji festiwalu i bardzo mi się podobało! Atmosfera, warsztaty, występy i ludzie zaangażowani w festiwal – wszystko było fascynujące, ciekawe i niesamowicie przyjemne!

To już mój drugi raz na festiwalu, ale pierwszy raz jako wolontariusz, i coraz bardziej interesuję się historią tego miasta – szczególnie jego związkiem z moją własną rodziną. Rabin doktor Ozjasz Thon, bezpośredni krewny mojej rodziny, był rabinem i kaznodzieją Synagogi Tempel, i to właśnie ta osobista więź sprawiła, że wybrałem to miejsce na swoje zdjęcie. Bycie tutaj ma dla mnie głębokie znaczenie i dodaje kolejny wymiar mojemu doświadczeniu.

Mam nadzieję dowiedzieć się jeszcze więcej o historii Krakowa, zwłaszcza o losach społeczności żydowskiej, i nie mogę się doczekać spotkań z ciekawymi i pozytywnymi ludźmi z całego świata. Jestem podekscytowany możliwością zobaczenia, jak taki festiwal wygląda od środka!

Nie mam żadnych obaw – pewnie będzie mi po prostu smutno, kiedy się skończy.

Mam na imię David, pochodzę z Krefeld w Niemczech. Poza wolontariatem uwielbiam spędzać czas z przyjaciółmi – chodzimy razem do kawiarni, muzeów, kina – właściwie każda aktywność mi odpowiada. Bardzo lubię też sport. Zazwyczaj codziennie jeżdżę na rowerze albo biegam. Aktualnie trenuję do półmaratonu, w którym chcę wziąć udział razem z przyjaciółmi.

Kiedy akurat nie spędzam czasu z innymi ani nie uprawiam sportu, lubię czytać dobre książki. Czytam różne rzeczy – nie ograniczam się do jednego gatunku, po prostu sięgam po to, co mnie w danym momencie interesuje. Ostatnio przeczytałem biografię Steve’a Jobsa.

Zdecydowałem się wziąć udział w Festiwalu Kultury Żydowskiej jako wolontariusz, ponieważ czułem, że tak naprawdę niewiele wiem o samej kulturze żydowskiej – poza tym, czego uczono mnie w szkole na lekcjach historii o Holokauście. Uznałem, że wolontariat na festiwalu to świetna okazja, by poznać tę kulturę w całej jej różnorodności. Po części czuję też, że dla Niemca to obowiązek.

Poza tym pomyślałem, że spotkanie ludzi z różnych krajów i kultur – zarówno wolontariuszy, jak i uczestników festiwalu – pomoże mi poszerzyć horyzonty, dowiedzieć się więcej o innych kulturach, a także lepiej zrozumieć samego siebie.

Mam nadzieję wnieść wartościowy wkład w sukces festiwalu. Cieszę się na spotkanie z nowymi ludźmi, co – wierzę – pomoże mi lepiej zrozumieć inne wartości i punkty widzenia. Liczę też na to, że poznanie innych kultur skłoni mnie do refleksji nad własnym światopoglądem i wartościami. Oczywiście, zależy mi też na pogłębieniu wiedzy o kulturze żydowskiej, zwłaszcza tutaj, w Krakowie.

Jednym z moich zmartwień jest to, że mogę spotkać na festiwalu osoby, które nie będą czuły się w pełni komfortowo z moją obecnością jako Niemca. Obawiam się też, że mogę być świadkiem incydentów o charakterze antysemickim podczas festiwalu.

Program wolontariatu The Machers jest finansowany ze środków Unii Europejskiej poprzez Europejski Korpus Solidarności oraz ze środków Fundacji Mosaic