30 lat krakowskiej szkoły wycinanki żydowskiej (PL)
25.06.2025 - 12:00 / Muzeum Krakowa – Stara Synagoga, ul. Szeroka 2430 lat minęło…
Minęło ponad 30 lat odkąd wycinanka żydowska pojawiła sie po raz pierwszy na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Było to w 1992 roku. Wtedy w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa – obecnie Muzeum Krakowa – Stara Synagoga – została otwarta wystawa ” Wycinanka inspirowana sztuką żydowską” autorstwa Anny Małeckiej Beiersdorf
W 1994 r. Dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej , P. Janusz Makuch, zaproponował Pani Annie poprowadzenie warsztatów wycinanki żydowskiej na Festiwalu.
I tak to się zaczęło!
Przez 20 lat warsztaty wycinanki były jednym z punktów programu Festiwalu. I co należy podkreślic, festiwal krakowski był pierwszą w świecie tego typu cykliczną, wielodniową imprezą, na której została reaktywowana, zanikła na początku XX wieku, sztuka ludu żydowskiego – wycinanka żydowska.
Przez warsztaty przewinęło się kilkaset osób – dorosłych, dzieci, z Krakowa, całej Polski , z Zagranicy. Było wielu Żydów, którzy tu, na krakowskim Kazimierzu zetknęli się po raz pierwszy z Ich własną sztuką. Uczestnicy przychodzili: albo jednorazowo – chcąc zorientować się czym była, jest, ta sztuka; lub były osoby, które przychodziy regularnie, codziennie, tworząc, pod okiem Pani Anny, własne kompozycje inspirowane tradycyjną wycinanką żydowska.
W warsztatach brały udział krakowianki zafascynowane tą sztuką: Anna Blaźniak, Marta Gołąb, Magdalena Jaśkiewicz, Agata Seweryn. Razem z Anną Małecką Beiersdorf prezentowały już swoje prace na wystawie zbiorowej „Krakowska Szkoła Wycinanki Żydowskiej” w 1999 r. – oczywiście podczas FKŻ w Krakowie.
Teraz, po ponad 30-tu latach, w tej samej Starej Synagodze przy ulicy Szerokiej w Krakowie mogą Państwo zobaczyć papierowe dzieła Pań: Anny, Anny, Marty, Magdaleny i Agaty!
Zapraszamy!
Wstęp wolny.
Wystawa otwarta do 7 lipca 2025 r.