Skopiuj link

Biedni Polacy patrzą… Dyskusja z okazji 80-lecia Tygodnika Powszechnego (PL / EN)

26.06.2025 - 17:00 / Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18

Biedni Polacy patrzą… Dyskusja z okazji 80-lecia „Tygodnika Powszechnego”

Jak wyglądały relacje chrześcijańsko-żydowskie w przeszłości? Jak wyglądają dziś? Co się zmieniło, a co pozostaje trudne? I jaka jest w tym wszystkim rola słowa – prasy, opinii, debaty?

W 80. rocznicę istnienia „Tygodnika Powszechnego” zapraszamy na rozmowę o tym, jak pismo podejmowało temat relacji polsko-żydowskich: od tekstów z czasów Turowicza, przez przełomowe artykuły lat 90., po współczesne głosy redakcji. W centrum rozmowy znajdzie się pytanie o to, w jakim miejscu dziś jesteśmy – i w jakim chcielibyśmy być.

 

Michał Okoński
Dziennikarz i redaktor „Tygodnika Powszechnego”, z którym związany jest od 1991 roku. Specjalizuje się w tematyce sportowej i relacjach polsko-żydowskich, autor książek „Futbol jest okrutny”, „Światło bramki” i „Stałe fragmenty”.

Karolina Przewrocka-Aderet
Dziennikarka i publicystka, wieloletnia współpracowniczka „Tygodnika Powszechnego”. Autorka książki „Polanim. Z Polski do Izraela”, w swojej pracy zajmuje się dialogiem polsko-żydowskim i współczesnym Izraelem.

Prof. Dariusz Stola
Historyk, profesor Instytutu Studiów Politycznych PAN, specjalizujący się w historii PRL, migracjach i relacjach polsko-żydowskich. W latach 2014–2019 pełnił funkcję dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Miriam Synger
Socjolożka, edukatorka i popularyzatorka kultury żydowskiej, autorka książki „Dziennik Rut”. Prowadzi profil @jestem_zydowka, na którym przybliża współczesny judaizm i codzienność żydowską w Polsce.

Dr Jacek Stawiski
Dziennikarz i publicysta, od 2023 roku dyrektor Żydowskiego Muzeum Galicja. Wcześniej przez wiele lat pracował w TVN24 BiS, gdzie zajmował się tematyką międzynarodową i relacjami polsko-żydowskimi.

 

Wstęp wolny.