Skopiuj link

Między pieczą a komercjalizacją. Żydowskie dziedzictwo w przestrzeni miasta turystycznego (PL / EN)

26.06.2025 - 10:00 / Namiot FKŻ, ul. Józefa 36

W ciągu 30 lat po transformacji Kraków przeszedł rewolucję od miasta przemysłowego ku jednej z głównych destynacji turystycznych Europy Środkowej. Jedną ze składowych, które przyczyniły się do tego sukcesu, jest bogate dziedzictwo kultury Żydów aszkenazyjskich, których jednym z głównych ośrodków cywilizacyjnych Kraków był przez stulecia. Krakowskie zabytki związane ze społecznością żydowską przetrwały Zagładę i komunizm w stopniu unikalnym dla tej części Europy i stanowią jeden z głównych magnesów przyciągających do miasta turystów z całego świata. Zintensyfikowany ruch turystyczny oprócz oczywistych zysków ekonomicznych i bodźca rewaloryzacyjnego niesie jednak ze sobą także pewne zagrożenia. Wiążą się one przede wszystkim z komercyjnym i niewłaściwym wykorzystywaniem dziedzictwa, a także z presją inwestycyjną, która zagraża autentyczności dzielnicy i wartości historycznej jej zabytków. 

Wraz z autorami przygotowanego przez Fundację Centrum Taubego na Rzecz Edukacji i Życia Żydowskiego przewodnika po żydowskim Krakowie Field Guide to Jewish Krakow oraz zaproszonymi gośćmi, chcielibyśmy porozmawiać o tym jak najlepiej dbać o żydowskie dziedzictwo Krakowa i Kazimierza w szczególności. Poruszymy kwestię ryzyka komodyfikacji dziedzictwa, które niesie komercyjna eksploatacja w ramach usług turystycznych i powiązanych jak np. gastronomia. Zastanowimy się, jak ocalić autentyczność tego dziedzictwa i jak najlepiej adaptować je do współczesnych potrzeb z uszanowaniem jego wartości kulturowej, historycznej i symbolicznej.  

Po części eksperckiej, do rozmowy zapraszamy również publiczność. Po dyskusji będzie możliwość wzięcia udziału w dwu spacerach tematycznych poprowadzonych przez uczestników panelu (obowiązuje odrębna rejestracja).

 

Wstęp wolny.

Transmisja na żywo: 34.jewishfestival.pl