Skopiuj link

Sisterhood. Kobiety leczą rany wojenne (PL / EN)

25.06.2025 - 17:00 / Synagoga Wysoka, ul. Józefa 38, 1. Piętro

Uznana izraelska fotoreporterka Avishag Shaar-Yashuv przedstawia dziewięć relacji między kobietami z Funduszu dla Ofiar Terroryzmu Agencji Żydowskiej a kobietami, którym udzielały pomocy podczas wojny. Wystawa fotograficzna została pierwotnie zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet 2024 roku. Od tego czasu zdobyła uznanie na całym świecie, wystawiana w wielu miastach Stanów Zjednoczonych, Australii, Wielkiej Brytanii oraz Europy.

O wystawie

Cykl portretów prezentuje dziewięć relacji między kobietami związanymi z Funduszem dla Ofiar Terroryzmu Agencji Żydowskiej a kobietami, którym pomagały podczas wojny. Te relacje narodziły się w ciemności i bólu — w następstwie niespodziewanego ataku przeprowadzonego przez terrorystyczną organizację Hamas 7 października. Wśród historii przedstawionych na wystawie poznacie kobiety, które straciły swoich najbliższych, ramię w ramię z innymi, które ruszyły z pomocą społecznościom niewyobrażalnie skrzywdzonych wojną. Żadna z kobiet ukazanych na wystawie nie zaprosiła tego cierpienia do swojego życia. Żadna nie mogła sobie wyobrazić bolesnej drogi, która rozpoczęła się w chwili, gdy morderczy terroryści zniszczyli ich świat. Ale z ciemności wyłoniło się również światło — światło kobiet z Funduszu dla Ofiar Terroryzmu. To światło nie rozproszy całkowicie mroku, ale daje ukojenie i wsparcie w najtrudniejszych momentach — i jak odkryjecie, często prowadziło do powstania głębokich przyjaźni.

 

O Funduszu dla Ofiar Terroryzmu

Fundusz dla Ofiar Terroryzmu Agencji Żydowskiej od ponad dwóch dekad działa na rzecz osób poszkodowanych przez terror w Izraelu. Fundusz wspiera tych, którzy stracili domy, doznali obrażeń fizycznych lub psychicznych, czy utracili bliskich w atakach terrorystycznych. Fundusz pierwszy dociera do ofiar, zanim zostaną one objęte pomocą państwową. Działa z ogromną wrażliwością i oddaniem, oferując wsparcie także wiele lat po ataku. Po 7 października wszystko stało się znacznie bardziej skomplikowane. W ciągu dziesięcioleci istnienia Funduszu jego pracownicy wspierają ponad 9.000 rodzin. Teraz Agencja Żydowska pomaga tym, którzy padli ofiarą ataków. Z dnia na dzień zakres działań Funduszu niemal się podwoił. Po tym jak Hamas zaatakował z zaskoczenia i w trakcie trwającej od tamtej chwili wojny, 8.500 rodzin dołączyło do kręgu wsparcia Funduszu. Kobiety pracujące w Funduszu z ogromnym poświęceniem identyfikują ofiary, udzielają im pomocy w pierwszych momentach oraz zapewniają długoterminowe wsparcie. Ogromna liczba poszkodowanych sprawia, że zadanie to jest niezwykle złożone, ale dzięki oddaniu i profesjonalizmowi kobiet z Funduszu — możliwe do zrealizowania.

 

O fotografce

Avishag Shaar-Yashuv to izraelska fotografka i dziennikarka dokumentalna. Jej prace były docenione w publikacjach zarówno w Izraelu jak i na całym świecie. Niektóre z jej zdjęć stały się ikonami, a sama Avishag zdobyła prestiżową nagrodę „Local Testimony”. Wybór, by wykonać zdjęcia w studio, nie był przypadkowy. W obliczu chaosu, który zdominował życie tych kobiet, chcieliśmy stworzyć przestrzeń dającą poczucie kontroli. Elementy środowiskowe takie jak naturalne światło czy wojenny kontekst, który został im narzucony zostały celowo usunięte z fotografii. Neutralne tło jest zarówno uporządkowane, jak i puste — oddaje stan zawieszenia, w jakim znajdują się bohaterki tej wystawy, a jednocześnie pozostawia widzowi przestrzeń do własnej interpretacji.
Z niezwykłą wrażliwością Avishag pozwala nam zajrzeć w głąb tych kobiet — poprzez ich wyraz twarzy, mowę ciała, spojrzenia. Ukazuje je jako osoby obnażone i skrzywdzone, ale jednocześnie pełne siły, empatii i więzi, która zrodziła się między nimi a kobietami z Funduszu dla Ofiar Terroryzmu.

 

Wstęp wolny.