KONTAKT DLA MEDIÓW
Robert Gądek, e-mail: robert@jewishfestival.pl
AKREDYTACJE NA 34. FKŻ
Aby otrzymać bezpłatną akredytację na 33. FKŻ, prosimy o wypełnienie i odesłanie na adres robert@jewishfestival.pl (temat maila: akredytacja 34. FKŻ) zamieszczonego poniżej formularza. Przed przesłaniem wniosku o akredytację, prosimy o zapoznanie się z regulaminem, dostępnym tutaj.
Akredytacje będzie można odebrać w biurze FKŻ przy ulicy Józefa 36 23 czerwca 2025 roku. W razie jakichkolwiek pytań bardzo proszę o kontakt: robert@jewishfestival.pl
AKTUALNOŚCI / INFORMACJE
Z przykrością informujemy, że management Jonny’ego Greenwooda podjął decyzję o skasowaniu letniej trasy koncertowej z Dudu Tassą, w ramach której mieli wystąpić wspólnie na koncercie Szalom z Kazimierza w ramach 34. FKŻ.
Informację tę otrzymaliśmy w dniu 10 czerwca, już po wydrukowaniu programów, stąd też w wersji drukowanej znajduje się wciąż informacja o ich udziale w koncercie.
34. FKŻ – PRESS TEXT
Kuzmir / Kazimierz – w poszukiwaniu utraconego czasu
Kuzmir, po polsku Kazimierz – żydowskie serce chrześcijańskiego Krakowa, szczodra kraina galicyjskich Żydów, przez wieki chroniona murami Tradycji; w nich bramy wiedzy, łez i miłosierdzia, ludzie spokojni, cisi, bogobojni. Rytm życia zgodny z zaleceniem Tory wyznacza wieczna powtarzalność świąt. Jeśli się nad tym chwilę zastanowić, Kuzmir / Kazimierz był odrębnym światem, Arką Zbawienia na morzu Diaspory; byli tam wszyscy: od bożych chasydów, aż do syjonistów, wielcy rabini pochowani w tej ziemi i ci, których kości kryje Ziemia Izraela, adwersarze Arystotelesa, Rambama, Spinozy, kabaliści, mistycy, zbłąkane iskry boże, hebrajskie wersy Psalmów, Pieśni nad Pieśniami, i wszechobecny jidysz w sklepikach, piekarniach; zapach farby drukarskiej, dziegciu, bajgli, chałek, ryb w drewnianych kadziach przed synagogą Izaaka, rejwach słynnego targu na ulicy Szerokiej, co tydzień święty Szabat zbudowany z czasu, i oddech dzieci biegnących do szkoły.
Przez ponad pięćset lat czas był tu łaskawy, łagodne oko Boga nad pokoleniami, codzienność pobożności, uwielbienie wiedzy, dobroczynność i zwykłość, kolebka cywilizacji, nasz wspólny fundament, po którym zostało – co?
Siedem synagog – siedem lamp Menory – niegdyś płonących żarliwą modlitwą, słynna jesziwa Rabbiego Remu, rozsiane wokół małe modlitewnie, cheder, bejt hamidrasz, czyli „dom nauki”, w którym młodzi chłopcy od świtu do nocy studiują Talmud, spierają się o komentarze, o komentarze do komentarzy, wszystko bowiem jest nieustannym komentarzem do tego, co już było, do tego, co ma być, choć co ma być, już było; Kuzmir / Kazimierz, Bait Chaim, Dom Życia, „mała Jerozolima”, Ir V’Em b’Yisrael – Miasto i Matka w Izraelu, Świątynia na wygnaniu, Jeśli cię zapomnę, Jeruszalajim / Kuzmir, niech uschnie moja prawica…
W roku 1988, w ślad za pokoleniami Żydów obecnych tu od ponad pięciu wieków, przybyliśmy na Kazimierz, dedykując im wszystkim Festiwal Kultury Żydowskiej. Od tamtej pory żyję w tym królestwie czasu utraconego w Mieście, którego dusza jest wypełniona po brzegi żydowską wiecznością. I to właśnie jej, tej jasnej duszy na ciemnym obrazie Kazimierza poświęcamy 34. Festiwal Kultury Żydowskiej.
Janusz Makuch
34. FKŻ dedykujemy błogosławionej pamięci Tadeuszowi Jakubowiczowi z”l!
Tadeusz Jakubowicz, zmarły w listopadzie 2024 roku wieloletni Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie od pierwszej edycji FKŻ wspierał Janusza Makucha w jego organizacji: wielogodzinne rozmowy bardzo często inspirowały Janusza do tematów kolejnych edycji, pozwalały lepiej zrozumieć odradzającą się społeczność żydowską w Krakowie, jej złożoność i niełatwą codzienność oraz przyszłość. Zapraszamy do lektury osobistego pożegnania napisanego przez Janusza Makucha
Koncert kantorów w ramach 34. FKŻ jest dedykowany błogosławionej pamięci kantora Benziona Millera z”l.
W grudniu 2024 roku po wielu latach nieobecności przyjechał do Krakowa, aby świętować swoje urodziny światowej sławy kantor – Benzion Miller. Wspólnie z nim zaplanowaliśmy koncert podczas 34. FKŻ, który miał być jego wielkim powrotem na scenę FKŻ po chorobie. Niestety, dwa dni po taj rozmowie znalazł się w szpitalu i już nigdy do nas nie powrócił. Kontynuując naszą rozmowę z Benzionem, postanowiliśmy nie rezygnować z planów wznowienia Koncertu kantorów na FKŻ – w tegorocznym koncercie wystąpią uczniowie Benziona, ale też jego syn – Shimmy Miller, z towarzyszeniem chóru kantorów pod dyrekcją maestro Yossi Schwartza niedziela, 29 czerwca 2025, godz. 19.00, synagoga Tempel). Przeczytajcie pożegnanie kantora Millera
Wraca kultowy koncert Szalom!
Przez ostatnie lata – a to z powodów pandemii, a to też sytuacji politycznej, kultowy koncert Szalom na Szerokiej, nazwany kiedyś przez The New York Times żydowskim Woodstock, odbywał się nieregularnie. W tym roku Szalom wraca, ale … w nowej lokalizacji! Od tego roku będzie się on odbywał na placu Wolnica, dawnym rynku miasta Kazimierz – zmienia się miejsce, ale atmosfera, duch, przesłanie koncertu pozostają takie same: Szalom z Kazimierza! Zmiana lokalizacji jest spowodowana koniecznością spełnienia zasad bezpieczeństwa i organizacji przestrzeni koncertu, jakie postawiła przed nami Policja. Tradycyjnie, koncert będzie rejestrowany przez Telewizję Polską i retransmitowany na jej antenach.
Namiot FKŻ – serce festiwalu
Już od 2019 miejscem, w którym odbywa się większość wydarzeń FKŻ jest Namiot, który stawiamy na skrzyżowaniu ulicy Józefa i ulicy Wąskiej. Również i w tym roku odbędą się tam festiwalowe wykłady, warsztaty, koncerty, ale też działał będzie tam Cheder 2.0. Wydarzenia w Namiocie są bezpłatne. Zapraszamy od środy, 25. czerwca do niedzieli, 29. czerwca, od 10.00 do 22.00!
Synagoga Tempel – główna scena koncertowa FKŻ!
Przez ostatnie dwa lata festiwalowe koncerty odbywały się w Muzeum Inżynierii i Techniki (któremu jesteś my ogromnie wdzięczni za gościnę!). W tym roku – powracamy do synagogi Tempel. Dzięki uprzejmości Gminy Wyznaniowej Żydowskiej będziecie mogli słuchać muzyki z żydowskiej z całego świata w tym unikatowym na skalę światową wnętrzu synagogalnym. Zapraszamy!
Patronaty i mecenat
34. FKŻ jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu Muzyka, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Partnerem głównym 34. FKŻ jest Województwo Małopolskie, w ramach programu Wizytówki Małopolski.
Patronem koncertów 34. FKŻ są Polskie Linie Lotnicze LOT.
Województwo Małopolskie jest partnerem 34. Festiwalu Kultury Żydowskiej
Od wielu już lat Festiwal Kultury Żydowskiej promuje Małopolskę – podobnie jest też w tym roku. FKŻ został zaproszony do projektu „Wizytówki Małopolski” wraz z innymi wydarzeniami, które promują region, wzmacniają poczucie tożsamości regionalnej wśród mieszkańców województwa oraz budują silną markę „Małopolska”.
To w Małopolsce, czy też w Galicji powstały wielkie chasydzkie dynastie, to tutaj aktywni byli żydowscy reformatorzy – wszyscy oni wspólnie ze swoimi polskimi sąsiadami budowali to, co dzisiaj nazywamy naszym małopolskim dziedzictwem kulturowym.